У школах часом виникають конфликти через використання учнями або вичтелями недержавної мови. Як уникнути гострих ситуацій і не порушити закон розповіла освітня омбудсменка.
Обережні зауваження або демонстрація принципової позиції: як вийти з мовних непорозумінь в українських школах, порадила освітня омбудсменка Наталія Лещик в інтерв’ю Укрінформ. Посадовиця підкреслила, що цілком допустимо заявити про нерозуміння російської мови та попросити школяра говорити державною.
Вимоги до школярів
Посадовиця наголосила, що ці вимоги поширюються як на вчителів, так і на учнів. Втім, стосовно школярів - тут складніше, оскільки відповідальності за використання недержавної мови під час освітнього процесу він не має. Тому директорам шкіл, які звертаються до неї з питаннями про дії, вона радить застосовувати “м’який вплив”, прикладом якого є саме відмова від розуміння російської.
Проте, якщо мовний закон порушує педагог, то, як уточнила Лещик, цілком допустимі дисциплінарні заходи впливу.
Захист державної мови
Омбудсменка розповіла про випадок у навчальному закладі, коли вчителька, почувши російську мову від учня, вимагала відповідати українською. Згодом надійшла скарга про нібито крик з боку вчительки. Аудіозапис інциденту, зроблений свідками, підтвердив, що педагогиня спілкувалася коректно, без крику. Цю скаргу було відхилено, а вчительку захищено, оскільки її дії відповідали чинному законодавству.
Покарання за російську у школі
У випадку порушення мовного законодавства в школі, наприклад, якщо вчитель систематично використовує російську мову на уроках, це може призвести до наступних наслідків:
- Попередження від керівництва школи,
- Направлення скарги до мовного омбудсмена,
- Розгляд питання на педагогічній раді школи,
- Зміна вчителя.
Діти та їхні батьки не несуть відповідальності у вигляді штрафів за використання російської мови у школі. Закон спрямований на захист української мови як державної, але не на покарання дітей чи батьків за розмовну мову у школі.
Нагадаємо, МОН вніс зміни у накази щодо мінімальної наповнюваності дистанційних класів та вимог до навчання внутрішньо переміщених дітей (ВПО).
Зокрема, тепер:
- клас можна відкривати за наявності щонайменше 5 учнів.
- Школи можуть відкривати класи дистанційного навчання незалежно від наявності повної лінійки паралелей.
- Діти ВПО можуть продовжувати дистанційне навчання у своїх школах незалежно від місця перебування.
Подробиці про це можна прочитати у матеріалі як вчитись далі? В МОН скасували відразу декілька норм