Внутрішньо переміщені особи (ВПО) далі мають право на державну допомогу, зокрема соціальні виплати. Але з 1 липня 2025 року розпочинається новий етап перевірок їхнього статусу.
Постановою Кабміну № 376 від квітня 2025 року Мінфін отримав повноваження перевіряти, чи понад 90 днів підряд (без поважних причин) особа перебуває за межами України. У разі виявлення — обов’язковий триденний термін повідомлення про перевірку, а далі — анулювання статусу та виплат, про це йдеться в тексті постанови.
Тобто першій етап перевірок буде автоматизований, за даними перетину кордонів, але скасувати виплати держава може лише після повідомлення та проведення додаткової перевірки.
В цей час можна подати документи, (якщо вони є) які підтверджують поважні причини перебування за кордоном, саме:
- офіційне відрядження або стажування
- медичне лікування чи реабілітація (особисто або дитини)
- смерть близького родича
- участь у судових або правоохоронних процедурах
- інші припустимі обставини, підтверджені документально
Якщо такі обставини мають документи (лікарняні довідки, запрошення, рішення суду тощо) — статус та виплати зберігаються навіть за кордоном понад 90 днів.
Що робити після втрати статусу ВПО?
У випадку втрати статусу і довідки ВПО, після повернення до України особа може звернутися до ЦНАП із заявою та копіями документів, що свідчать про проживання в Україні — статус відновлять у разі відповідності умовам
Хто має право на виплати ВПО?
Громадяни України або іноземці, які легально перебувають в Україні, можуть отримувати статус ВПО, якщо вони були змушені залишити своє місце проживання через збройний конфлікт, окупацію, порушення прав або насильство та шукали безпечний прихисток всередині країни.
Статус впроваджено з 2014 року, з початком окупації Криму та АТО, а з повномасштабним вторгненням у 2022 році він поширився на мешканців понад десятка областей, а саме:
- Волинської.
- Дніпропетровської.
- Донецької.
- Житомирської.
- Запорізької.
- Київської.
- Києва.
- Луганської.
- Миколаївської.
- Одеської.
- Сумської.
- Харківської.
- Херсонської.
- Чернігівської.
Розмір виплат:
- Повнолітні — 2 000 ₴ щомісяця
- Діти та особи з інвалідністю — 3 000 ₴ щомісяця
Особи до 23 років з ВПО мають право на безоплатну освіту, проживання в гуртожитках, стипендії, підручники
Також переселенці можуть не сплачувати основну частину іпотечного кредиту та відсотків, якщо житло на тимчасово окупованій території.
Станом на червень 2025 року в Україні офіційно зареєстровано 4 594 254 внутрішньо переміщені особи (ВПО). Це число дещо зменшилось з початку року, втративши близько 50 тисяч осіб.