ФК "Металіст 1925" vs ФК "Харків": чи потрібна заміна

Днями стало відомо, що харківський клуб “Металіст 1925” подав документи на торговельну марку. Одразу у ЗМІ та серед фанатської спільноти поширилась думка, що йдеться про заміну назви клубу.

Нині розглядають заявку на нову торгівельну марку, документ можна знайти у відповідному реєстрі. В документі фігурує назва ФК "Харків", але немає опису: ані логотипу, ані визначених кольорів. Зато є перелік певних послуг. 

Хоча документ опублікували ще у лютому цього року, втім розголосу цей факт набув лише зараз, перед вирішальними зустрічами за вихід в УПЛ.

Ще у жовтні 2024 року офіційний сайт клубу розмістив інтерв'ю президента клубу Володимира Носова на питання про можливість ребрендингу та зміни назви для більшої унікальності:

Ми вже 7-8 місяців працюємо над стратегією клубу, в тому числі, стосовно брендингу, ми залучили дуже серйозних спеціалістів. На жаль, ця робота не виконується швидко. Щодо зміни назви, ми розмірковуємо про це, і в нас є щодо цього ідеї. Зміна назви можлива тільки з наступного сезону. Ми обов'язково повідомимо про це, якщо ідея переросте у конкретну дію.

Опублікована новина під заголовками про начебто підготовку зміни назви "Металіста 1925", тим більше із заміною на ФК "Харків", викликала неабиякий резонанс серед фанатів і звичайних вболівальників, на форумах розгорілись справжні баталії щодо перейменування клубу.

Нагадаємо трохи футбольної історії міста:

ФК "Металіст 1925" заснований 2016 року. Після фінансового краху легендарного "Металіста", небайдужі харківці вирішили створити новий клуб — спадкоємця традицій харківського футболу. Почали, за правилами — з аматорського чемпіонату. У 2017/18 дебютував у Другій лізі, піднявся до Першої, три сезони у Прем'єр-лізі. Сезон 2024/25 знов у Першій. Нині виборює право повернутись до УПЛ. 

ФК "Харків" заснований 2005 року на базі ФК "Арсенал". У сезоні 2006/07 посів 5 місце в УПЛ – найкращий результат в історії клубу. У наступні роки почав стрімко занепадати через фінансові труднощі. Офіційно припинив існування 2010-го. У клубі грали перспективні молоді футболісти, частина з яких згодом перейшли до топ-клубів, грали за збірні.

Логотип колишнього ФК "Харків"

Завзятість фанатів М1925 підігрівається ще давніми дискусіями про те, який клуб з двох нинішних "Металістів" дійсно є спадкоємцем "Металіста", який сконав у 2016 році. Тож думки розділились: когось з прихильників М1925 влаштовує нинішня назва, а інши підтримують ідею перейменування, пропонують назви - Хартія, Авангард, Штурм, і навіть закликають провести голосування. Деякі фанати визнають, що ребрендинг так чи інакше має відбутися, а вибір назви - справа власника. Таких більше цікавить кольорове забарвлення оновленого клубу: залишиться жовто-синім чи відродить зелено-бордові кольори.

З форуму офіційного сайту ФК "Металіст 1925":

imbaworld: Я почав вболівати за клуб «Металіст 1925» — з першого дня його заснування! Я проти інших назв! Ребрендинг нічого не змінить — краще знайдіть професіоналів у менеджмент та тренерський штаб, які неодноразово доводили, що здатні виконувати поставлену задачу!

Dimon: Я вважаю, що ми повинні або заявити, що ми є правонаступниками старого Металіста з усіма наслідками, або змінити назву... Але я проти радянських назв, типу Авангард і т.д. Я б проголусував за назву "Хартія", бо ця назва вже відгукується в серці багатьох харків'ян. Та ще й співзвучна з назвою нашого міста.

Marko33: Я проти зміни назви клубу на всілякі «Хартік», «ФК Харків», «Слобожани», «ХТЗ», «Динамо» тощо… «Металіст 1925» — це вже самобутній клуб із хорошою історією та традиціями. Я за те, щоб у Харкові було два «Металісти» — як у Манчестері є два клуби: «Юнайтед» і «Сіті».

Divert: Якщо клуб є і хоче бути Металістом, то потрібно повертати історію, емблему і тд. Разом з тим і повертати борги того істинного Металіста. Якщо ж ні, то мабуть, потрібно відмовитись від назви Металіст бо якось їх забагато для одного міста. 

Редакція 057 поцікавилась думкою засновника клубу, а також спортивних журналістів щодо можливої зміни назви.

М'яко кажучи, засмучений перспективою перейменування Сергій Стороженко, засновник клубу "Металіст 1925", кандидат наук з фізичного виховання і спорту, проректор Харківської державної академії фізичної культури: 

Щодо ребрендингу ФК «Металіст 1925» на ФК "Харків», можу сказати, що такі діі мене особисто, та й тих, хто поруч зі мною створював цей клуб, засмутили. Нас, співвласників клубу, ніхто не спитав і навіть не повідомив про наміри змінити назву клубу та інші атрибути: кольори, герб, прапор та інше. 

Засновники клубу - це люди зі щирими серцями створили в 2016 році цей футбольний клуб, як соціальний проект в дуже важку для Харківщини годину, і вболівальники потягнулися до нього.

Якби автори цієї принизливої ідеї ознайомилися з історією ФК «Харків», а саме цю назву задумали присвоїти нашому клубу реформатори, то розум підказав би, що спочатку спорт і спортивні досягнення, а потім бізнес і ребредінг. Треба відмовитися від цієї невдячної ідеї. Сподіваюсь, що не тільки я маю таку думку і інтелект головного власника переможе поради.

Зустріч "М1925" з "Агробізнесом"

Журналісти не настільки категоричні та вбачають як плюси так і мінуси перейменування.

Дмитро Шевченко, журналіст, головний редактор інтернет-радіо Holos.Fm  

Найперше - а чого, раптом всі вирішили що буде перейменування? Запит у відповідному реєстрі на ТМ є. Але може хтось хоче започаткувати новий-старий клуб, а не змінити існуючий… 9-ть років титанічної роботи над ФК "Металіст 1925": побудова всього нового та відбудова руїн… А чи була розмова з командою найперших ініціяторів створення М1925? 

Можливо, з точки зору поширення української ідентичності теренами Европи — назва ФК Харків/FC Kharkiv ніби виглядає краще. Ми ж віримо, що харківці будуть грати у еврокубках, тож назва "як місто" — добрий варіянт. Пам'ятаємо: у евротурнірах не можна використовувати назви брендів (згадаймо як свого часу "мучився" "Житлобуд", до речі не зрозуміло, що собі думає "Епіцентр"). Хоча "Металіст 1925" не підпадає під "брендову заборону" і назва цілком притомно буде виглядати в афішах евроматчів.

За умови нової назви, можливо, нарешті зупиниться балабольна суперечка який "металіст найсправжніший". Хоча притомні знавці футболу звичайно розуміють, що усі три "Металісти" — то різні команди, але ж диванні експерти не вгамуються й досі.

Не забуваймо і про маскота команди Хартіка, ім'я якого, за умови назви ФК Харків, стає більш зрозумілим та відповідним. Хоча у футбольній еліті є достатньо прикладів того, що маскот-маскотом, а назва клубу то геть инше. 

При переході на нову назву, дуже важливо аби клуб провів просвітницьку роботу серед уболівальників та фанатів:

  • про ворожий окупаційний термін "пєрвая сталіца"
  • про відхід в історію усіх зарядів часів "Металіста"
  • про неприпустимість використання московського язика при підтримці рідної української команди. 

Хоча все це не тільки можна, а й конче ТРЕБА зробити і в ФК "Металіст 1925".

Може бути заувага: зміна назви змусить змінити клубні кольори. Та я не бачу в тому потреби. Варто залишити усю нинішню кольорову гаму форми ФК Металіста 1925: жовто-синя, темно-синя, чорна. При цьому важливо аби нікому не спало на думку повернули кострубаті бурякові-зелені кольори "того" ФК Харків.  Отож кольори не міняємо — то нащо ж назву чіпати.

Є неприємна асоціація, про таку собі "невдалість" команд з назвами-відповідниками рідних міст: Ужгород, Суми, Хмельницький, Львів, Чернігів, Одеса, Житомир, Луцьк... Хоча був і успішний "Дніпро", який зник не через назву. Маємо і яскраву, амбітну "Олександрію". 

Своєю думкою поділився і Кирило Лукаш, автор програми "Мова футболу”, актор, радіоведучий, чинний військовослужбовець:

Як це часто буває, то в можливій зміні неймінгу є як плюси, так і мінуси. Якщо говорити про плюси, то передусім потрібно сказати, що якщо й змінювати назву клубу на ФК Харків, то це потрібно робити саме зараз. Харків, як бренд, під час повномасштабної війни набув додаткової вартості. Місто до всіх інших своїх чеснот надбало менталітет фортеці, українського фронтиру. Сьогодні нормальним і почесним є підкреслювати, що ти з Харкова як на персональному рівні, так і на рівні організацій і бізнесів. Наприклад. Клуб має міцні зв'язки і допомагає війську, зокрема бригаді (вже, мабуть, корпусу) Національної гвардії "Хартія". В назві цієї бригади також зашита асоціація з ім'ям міста.

Другим плюсом, як на мене, є усунення певної напруги у відносинах з іншим "Металістом". Нам під час війни є про що і з ким сперечатися. Футбол - точно не та тема, яка має додавати в наше суспільство локальне і загальне додаткових протиріч.

Водночас є звісно й мінуси. Зокрема, останнє - це і мінус  також. Виходить так, що клуб віддає перемогу в боротьбі за слово "Металіст" іншому харківському клубу. Нащо тоді було впиратися весь цей час?!

Другий негатив - це футбольна  історія. В Харкові вже був клуб з однойменною з містом назвою. Закінчив свою історію абсолютно безславно, ставши одним з прикладів клубу, який невідомо для чого існує. Тому перша емоція від новини знаменитий мем з президентом Кучмою - "так це ж було вже..."

Зрештою, я думаю багато чого залежатиме від айдентики і стратегії комунікації клубу при цьому ребрендингу. Чи зможе М1925 довести, що нова назва - це круто? Направду, вірю, що за ці роки клуб набув собі вболівальників, які будуть підтримувати їх при будь якій назві.

Футбольна дуель з "Агробізнесом"

Цікаво було дізнатися думку зі сторони, не харківця, президента Ассоціації спортивних журналістів України Олександра Гливинського:

Звісно, зміна назви клубу - це помітне рішення. Загалом, як на мене, зважаючи, що той інший «Металіст» - нащадок «справжнього» «Металіста», то краще уникнути двох клубів з фактично однаковою назвою. Тож ФК «Харків» виглядає цілком самобутньо. І це пряма асоціація з містом. Так, колись був такий клуб - ФК «Харків», але ж він був недовго. А М1925 створили свого часу, щоби зберегти футбольний клуб у Харкові після того, як Курченко його кинув напризволяще і клуб відіграв важливу роль у цьому сенсі. Але він не був заснований 1925 року, тож, відігравши важливу роль збереження ФК у Харкові, залишиться в історії. Потім М1925 ледь не зникнув, але Носов погодився його врятувати. Думаю, що називатися Харковом - це стратегічно правильно для розвитку клубу. 

Чітку позицію клубу щодо ребрендінгу ми сподіваємось отримати після ігор плей-офф. Адже найближчими днями у клуба, який залишився без головного тренера у найвідповідальніший момент, набагато важливіше завдання, ніж сперечатися щодо можливого перейменування. Попереду - вирішення головного питання - чи вийде команда до УПЛ. Для цього “Металісту 1925” треба перемогти столичний “Лівий берег”. Перехідні матчі відбудуться 29 травня та 1 червня. І ось тут всім фанатам і вболівальникам, противникам і прихильникам ребрендінгу, варто об'єднатися для підтримки харківців. 

Нагадаємо, відсторонений від посади: перед вирішальним матчем "Металіст 1925" залишився без головного тренера