Сьогодні, 17 травня, відбудеться фінал 69-го пісенного конкурсу Євробачення. Україна виступатиме в першій половині шоу, букмекери прогнозують нам 13-те місце.
Жоден конкурс не обходиться без скандалів, і, зізнаємося відверто, це одна з цікавинок проєкту. Цього разу редакція 057 зфокусується на "російському сліді" у виступах конкурсантів.
Їх небагато, але ми знаємо, що кожен вплив має значення. Частина токсичних конкурсантів вибула за побажаннями аудиторії, наприклад представниця Ірландії. Її презентувала норвезька співачка EMMY з піснею Laika Party, яку написала росіянка Лариса Тормі. Пісня присвячена радянській собаці Лайці, яку запустили на орбіту Землі в 1957 році.
До фіналу пройшла Австрія, яку представляє співак Йоганес Піч, відомий як JJ, з піснею Wasted Love. Його пісня про нерозділене кохання наростає до динамічного оперного співу під техно.
У соцмережах обговорювали слова австрійця про те, що він, зокрема, надихався російською оперною співачкою Анною Нетребко. У 2014 році разом з Олегом Царьовим вона тримала прапор сепаратистів і пожертвувала 1 мільйон рублів оперному театру в Донецьку, який уже не був підконтрольним Україні.
Грузію на «Євробаченні» представляла співачка Маріам Шенгелія із піснею про свободу. До захисту однієї з найважливіших громадянських цінностей закликала учасниця заходів, пов'язаних із проросійською партією «Грузинська мрія». До наступного етапу конкурсу Маріам не пройшла.
Tommy Cash – цьогорічний представник Естонії з вірусним треком Espresso Macchiato, який є фаворитом серед глядачів. Томмі народився у Талліні в районі, де мешкає багато російськомовних. Він згадував, що вдома у нього транслювались радянські програми, а замість естонської музики він слухав російських артистів.
Стиль Томмі Кеша називають russian trash – суміш радянської "естетики", килимів, спортивних костюмів тощо. Від початку кар'єри він гастролював Росією та співпрацював з тамтешніми гуртами. У 2021 році він відвідав тимчасово окупований Крим. У 2025 році Томмі Кеш випустив з Йостом Кляйном пісню United By Music з рядками: "Ми хочемо миру, вони хочуть війни" та "Я хочу долетіти до Києва та поїхати до Москви".
Є й ті, хто не гребував виступати перед росіянами вже після повномасштабного вторгнення в Україну. Серед таких - представник Вірменії Рarg. Співак народився у Вірменії, більшість життя він провів у Росії, де й будував свою кар’єру. На батьківщину повернувся лише у 2022 році, і жодного разу не засудив російську агресію.
Сьогодні відбудеться фінал конкурсу, за український гурт Ziferblat можуть голосувати українці за кордоном.
А поціновувачі сучасної музики, які не покидали Україну, мають знати, за кого не варто віддавати свій цінний голос.