Відновлення Держпрому: у Харкові фахівці ЮНЕСКО розпочали моніторінг руйнувань, - ФОТО

Представники місії ЮНЕСКО уперше завітали до Харкова, щоби обстежити та допомогти відновити пошкоджену російськими обстрілами памʼятку архітектури та символ Харкова - Держпром.

Перші кроки для відновлення - моніторинг пошкодженої обстрілами будівлі Держпрому. Фахівці мають зібрати точні дані про руйнування будівлі за допомогою лазерного сканування та спеціальних міток, що дозволить створити тривимірну геодезичну модель об'єкта. Ці дані треба проаналізувати та розробити план відновлення, зазначили у пресслужбі Харківської ОВА.

Цей важливий етап дозволить належним чином зафіксувати всі пошкодження унікальної архітектурної пам'ятки, завдані внаслідок збройної агресії окупантів.

Для аналізу руйнувань представники моніторингової місії ЮНЕСКО передали нове обладнання міській робочій групі зі збереження обʼєктів культурної спадщини, пошкоджених під час повномасштабного вторгнення рф.

Місто отримало детектор об'єктів та неоднорідностей, а також склерометр для визначення міцності будівельних матеріалів. Ці інструменти допоможуть проводити дослідження пошкоджень бетонних конструкцій та оцінювати стан архітектурної спадщини.

Співпраця з ЮНЕСКО має стратегічне значення для збереження культурної спадщини міста, впевнені у Харківській міськраді.

«Важливо не лише досліджувати руйнування, а й привертати увагу світової спільноти до втрат української культури. Ми спільно з ЮНЕСКО продовжуємо готувати фахівців для роботи з об’єктами культурної спадщини, що потребують збереження», - зазначила заступник директора Департаменту міжнародного співробітництва Юлія Згурська.

Член міської робочої групи архітектор-реставратор Віктор Дворніков розповів, що нова техніка значно прискорить процес експертизи пошкоджених об’єктів, а можливості робочої групи по збереженню культурної спадщини Харкова розширилися.

"Під час офіційної місії ЮНЕСКО в Харків отримали спеціальне інженерне обладнання для дослідження пошкоджених об'єктів, з яким зможемо оперативно встановлювати технічний стан будівель. В співпраці з ЮНЕСКО та з залученням волонтерів, які раніше вже  допомагали рятувати інші об'єкти, долучилися до місії по документуванню пошкоджень та об'ємно-просторовому дослідженню пошкодженої будівлі Держпрому, провели консультації з зарубіжними колегами по роботі з обладнанням та подальшій співпраці", — написав  Віктор Дворніков у Facebook.

На думку архітекторки Ольги Клейтман, завдяки широкому розголосу вдалося зрушити з місця справу збереження Держпрому, зокрема, сканування історичної будівлі. Небайдужі до збереження культурної спадщини харківці зібрали на необхідне обладнання майже 200 тисяч гривень.

"Ще одна перемога громадського суспільства, вітаю всіх причетних! Гроші 185 000 грн лежать в банці, це наш суспільний капітал. Запрошую до пропозицій, як найефективніше використати гроші", - звернулась архітекторка до містян у Facebook.

Нагадаємо, ЮНЕСКО надала перше техобладнання для оцифровки зруйнованих росіянами пам’яток архітектури.