Внаслідок збройної агресії рф у Харкові зруйновано чи пошкоджено близько 400 пам’яток архітектури та ще близько 100 об’єктів, які офіційно не внесені до реєстрів, але мають таку ж саму культурну цінність.
Редакція 057 розповідає про деякі історичні будівлі, які були зруйновані або пошкоджені росіянами.
За даними списку пам’яток архітектури Харкова, 59-й будинок по вулиці Чернишевській був побудований наприкінці 19 століття, а на початку 20 століття перебудований за проєктом архітектора Олександра Гінзбурга. Упродовж 90 років будівля була місцем зустрічей та творчості українських письменників. Тут бували відомі поети та письменники 1920-х рр. (Майк Йогансен, Микола Хвильовий), тут розташовувався Будинок українського відділення Літературного фонду СРСР.
У 1930-х рр. у будівлі працював поет Володимир Свідзинський, а з 1956 і до своєї смерті у 1983 р. – поет Василь Мисик, що засвідчують меморіальні дошки.
Понад 100 років будівля зберігалась у недоторканому вигляді, з унікальною ліпниною, столяркою, вікнами, дверима, декором на фасаді.
Уранці 25 листопада 2024 року поруч із будинком по вулиці Чернишевській, 59 вдарила ракета С-400. Від 2022 року ця історична будівля неодноразово страждала від обстрілів московитів, втім цей удар був найруйнівнішим.
Через ракетну атаку будівля зазнала досить серйозних пошкоджень, виникли структурні тріщини, пошкоджені перекриття, інженерні системи, фрагмент даху, який знесло вибуховою хвилею.
За умов фінансування і наявності фахівців, будівлю можна відновити до кінця року, розповів голова спілки письменників Анатолій Стожук. По допомогу звернулися до благодійних фондів, колег-письменників та міської ради, яка пообіцяла виділити кошти на ремонт покрівлі.