Закордонний паспорт оформити не завжди легко. Є певні обмеження, зокрема, й для чоловіків.
Редакція 057 розповідає про всі деталі.
Закордонний паспорт оформити не завжди легко. Є певні обмеження, зокрема, й для чоловіків.
Редакція 057 розповідає про всі деталі.
Це документ, який дає право для виїзду за межі України та повернення до України. У 2022 році, з початком повномасштабного вторгнення, було можливо виїхати до країни-сусіда без закордонного паспорта, маючи й внутрішній паспорт-книжечку, але зараз ситуація вже інша.
З внутрішнім паспортом-книжечкою виїхати можна лише у випадку, коли людина перетинає кордон, як біженець, прямуючи з зони, де ведуться активні бойові дії. При цьому, є об’єктивні причини, чому немає можливості швидкого поновлення або оформлення закордонного паспорта.
Тоді прикордонники можуть дозволити виїхати й з таким документом, як виключення. Однак перед цим будуть вивчені всі обставини виїзду, а також пройде консультація з представниками тієї країни, куди людина прямує. Якщо там захочуть пропустити із внутрішнім паспортом-книжечкою, то перетнути кордон вдасться.
Якщо ж є внутрішній біометричний паспорт, то перетнути кордон можна буде як для здійснення подорожей, так і для інших цілей. Дозволено таке в країнах-членах ЄС, а також тих країнах, що приєдналися до Шенгенської зони.
Проте перебувати у вказаних країнах можна буде тільки 90 днів, і робити таке можна буде раз на 180 днів. Після того, як 90 днів пройдуть, треба обов'язково повернутися до України. Якщо це не зробити вчасно, то наступного разу можуть не пропустити за кордон і з внутрішнім біометричним паспортом.
Наявність біометричного паспорта дозволяє нашим громадянам перетинати український кордон з туристичною чи іншою метою і проживати в країнах-членах ЄС, а також державах, які приєдналися до Шенгенської зони. Але час перебування по біометрії обмежений.
Оформити в Україні можна в ЦНАПі, ДМС та ДП «Документ». При цьому, можна стати в електронну чергу на відповідному сайті з урахуванням особливостей кожного сервісу та виробничих можливостей конкретної філії установ. Обов’язковим це не є, але варто врахувати, що в іншому випадку доведеться чекати на місці.
Для оформлення потрібні:
Якщо закордонний паспорт оформлюється при втраті або викраденні того, що був раніше, треба буде ще подати у довільній формі заяву про оформлення у зв’язку із втратою або викраденням. Також конкретно в останньому випадку потрібно буде ще додати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Якщо закордонний паспорт оформлюється для дитини, потрібно надати її проїзні документи, навіть якщо наразі їх термін дії закінчився. При оформленні в ДМС також потрібен документ про те, що було сплачено адміністративний збір.
В ДП «Документ», якщо внутрішній паспорт видавався не на території, яка є підконтрольною Україні (днр, лнр та АР Крим), можна надати будь-який додатковий документ з фото — посвідчення водія, перепустка на роботу тощо. Якщо ж документу з фото немає, то можна надати свідоцтво про народження, шлюб або його розрив, диплом про закінчення вишу тощо. При цьому, може знадобитися завірений переклад вказаного свідоцтва або диплому.
Оформити ж закордонний паспорт при перебуванні за кордоном можна у консульстві України або у ДП «Документ» (якщо філія є у конкретній країні та місті). При цьому, варто враховувати особливості роботи конкретних сервісів.
Оформити такий документ можна, не зважаючи на вік. Різниця тільки у тому, хто саме має це робити та з ким:
Вартість залежить не від віку, а від того, де документ оформлюється та за який період часу потрібно це зробити. В ЦНАПі та ДМС за оформлення протягом 20 днів потрібно буде заплатити 1042 гривні, а якщо треба протягом 3-7 днів - 1682 гривні. В ДП «Документ» ціна вища: 1692 за 20 днів та 2332 за 7.
Швидше, всього за три дні, в окремих випадках. Перш за все, це якщо треба виїхати за кордон на термінове лікування себе або у якості супроводу тяжкохворої людини. Також причиною може бути смерть родича, який жив за межами України.
Для того, щоб перевірити, на якій стадії зараз оформлення закордонного паспорта, можна зайти на сайт ДМС у розділ «Сервіси» і обрати там пункт «Перевірка стану оформлення документів». Далі треба обрати тип документа (Паспорт громадянина України для виїзду за кордон), потім обрати, для дорослого чи для дитини здійснювалося оформлення, обрати документ, на підставі якого здійснювалося оформлення, ввівши нижче серію і номер. Якщо це закордонний паспорт для дитини, то в пункті, де обирався документ-підстава, якщо використовувалося не свідоцтво про народження, вводяться серія та номер того з батьків або опікуна, який підписував заяву-анкету про оформлення.
Майже така сама система і при оформленні через ДП «Документ». Тільки на сайті треба обрати «Стан оформлення документів» і у типі документа - «Закордонний паспорт»
Варто також зазначити, що в однієї людини може бути два закордонних паспорти одночасно. Це дозволить полегшити життя, коли треба оформити візу. Можна буде віддати один документ, а інший використовувати для поїздки туди, де віза не потрібна. Понад два закордонних паспорти мати заборонено.
ЦНАПи в Харкові:
ЦНАПи в Харківській області:
ДМС:
Офісів ДП «Документ» в Харкові та області станом на даний момент немає.
У деяких країнах можна тимчасово оформити «паспорт іноземця» (сірий паспорт). Він дозволить легально перебувати у конкретній країні, де це дозволено, і навіть працювати, навчатися та заводити сім’ю.
Подорожувати таким чином теж можна буде, проте варто враховувати конкретні правила країни — не всюди такі документи визнають. В Євросоюзі, зокрема, оформити таке можна в Польщі, Естонії, Латвії, Фінляндії та Німеччині. Конкретна сума, яку потрібно буде сплатити за оформлення, а також термін дії «паспорта іноземця» залежать від країни. Повноцінною заміною закордонного паспорта цей документ не є.
Для подачі заяви на отримання закордонного паспорта саме за кордоном чоловік призовного віку повинен мати діючий військово-обліковий документ. Для тих чоловіків, які хочуть отримати закордонний паспорт при перебуванні на території України, перелік документів такий же, як і для всіх інших.
Для тих, кому від 18 до 25, це може бути посвідчення про приписку до призовної дільниці, письмовий військово-обліковий документ на бланку або такий же в електронному вигляді. Тим же, кому від 25 до 60 років, потрібно мати військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного або відповідний документ в паперовому чи електронному вигляді. Електронний для обох категорій може бути сформований через додатки Резерв+ або Дію.
Варто також зазначити, що до 23 квітня минулого року суттєвих складнощів з отриманням закордонного паспорта чоловікам не було. Проте після цього ситуація змінилася. Повної заборони на отримання немає, але видача документа не відбувалася місяцями. Причиною було, як вважають різні експерти, бажання повернути в Україну тих, хто здатен служити в лавах ЗСУ.
При цьому, в окремих випадках домогтися отримання закордонного паспорта чоловікам призовного віку вдавалося після звернення до суду. Це призводило навіть до протестів — у Польщі, зокрема.
Проте, за словами заступника керівника Офісу Президента України Ірини Верещук, ситуація може змінитися. 16 січня Ірина Верещук в соцмережах повідомила про зустріч Президента України Володимира Зеленського у Варшаві з українською громадою.
За її словами, там обговорювалося також питання «застряглих» закордонних паспортів, і питання з їх видачею було вирішено, причому не тільки у Польщі. Варто зазначити, що більш конкретної інформації та даних про якісь зміни після того повідомлення станом на даний час не з’явилося.