Український Центр розвитку музейної справи (Київ) спільно з Харківським літературним музеєм проводять у Харкові міжнародну науково-практичну конференцію «Культ чи культура: ціннісні зміни у суспільній свідомості й соціокультурна місія музеїв».
 

Історики, музейні працівники, освітяни з України, Німеччини, Польщі, Франції, Естонії зберуться у Харкові, щоби обговорити, як втілити «декомунізаційний пакет реформ», щоби нова символіка публічного простору демонструвала толерантну суспільну угоду, а не поглиблювала світоглядні протистояння; як показувати в музеях «незручну історію»; що сьогодні є музейним експонатом, який варто зберігати для прийдешніх поколінь.

Панель ІІ. Музей і соціальні проблеми – суспільний діалог чи «готові рішення».

Ще до прийняття ВР України «декомунізаційного» пакету реформ у квітні 2015 року по всій країні спостерігався «ленінопад»: українська громада, не очікуючи на законодавчі рішення, самотужки займалась переосмисленням історії та демонтажем колишніх ідолів. Так, рік тому в Харкові від «найбільшого Леніна» залишилися тільки чоботи на постаменті. Світоглядне переосмислення стало чималим викликом для істориків та музейних працівників, перед якими стоїть завдання фіксувати, аналізувати та представляти в музеях сучасну історію, плинність змін у пріоритетах та ієрархіях суспільних цінностей. Сьогодні роль музеїв у суспільстві кардинально змінюється: колишні заклади «радянського культу» перетворюються на майданчики для дискусій, простори, де не лише зберігаються матеріальні свідчення нашої історичної пам’яті, а й актуалізуються та обговорюються наболілі суспільні питання.

За словами організатора конференції Анастасії Чередниченко (Український Центр розвитку музейної справи), «конференція має стати пошуком відповідей на питання: як працює колективна пам'ять, що «випадає» з її уваги, а що ми будемо пам'ятати надалі? Як історикам та музейним працівникам, а також соціологам, антропологам, освітянам фіксувати всі ці процеси і зміни? Як працювати зі збереженням «історії цінностей та гідності»?»

«Регіональні заклади культури мають усвідомити свою роль у процесах підтримування соціальної безпеки та стабільності (через розвиток критичного мислення, креативності, через об’єднання довкола ідей толерантності, свободи, національної ідентичності тощо), у втіленні «реформ у головах», тобто докорінних світоглядних змін у суспільстві, які передують будь-яким успішним економічним і соціальним реформам», – зазначила організатор конференції, завідувачка науково-дослідного відділу Харківського літературного музею Тетяна Пилипчук.

Організатори: Український Центр розвитку музейної справи (у рамках проекту ProMuseum), КЗК «Харківський літературний музей»

Довідки за тел.:067 8994350; 067 8994510.