Гучні харківські вироки за тиждень: «ждуна» навчили донатити на ЗСУ

За тиждень суди Харківщини винесли п’ять вироки за злочини проти державної цілісності та п’ять вироків за правопорушення проти здоров'я та життя. Про це стало відомо з вироків судів в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Обвинувачений, 45-річний харків’янин, протягом 2024–2025 років у Telegram-каналах публікував коментарі на підтримку дій РФ. 

Експертиза СБУ підтвердила, що його повідомлення містили заклики до зміни кордонів України (ст. 110 КК України) та виправдовувала збройну агресію РФ(ст. 436-2 КК України).

Суд визнав винним та присудив 5 років позбавлення волі, умовне звільнення з іспитовим строком 2 роки. Якщо порушить умови – відбудеться реальний термін. 

«Знищено «георгіївську стрічку» – символ російської агресії», - йдеться в матеріалах суду. 

Суд ухвалив позбавити обвинуваченого перебування за гратами через повне визнання власної провини та співпрацю зі слідством. Також обвинувачений перерахував 120 тис.грн на ЗСУ, це враховано як пом’якшувальна обставина. Як й позитивні характеристики з місця роботи та інвалідність.

«Цей вирок – сигнал для всіх, хто підтримує окупантів. Навіть угода про визнання вини не звільняє від відповідальності. Якщо обвинувачений порушить умови, він потрапить за ґрати», – заявив представник прокуратури.

Обвинувачена після початку повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року та окупації частини Харківської області добровільно зайняла посаду в окупаційній адміністрації. З 25 липня по 6 вересня 2022 року вона працювала так званою «виконуючою обов’язки спеціаліста відділу сільського господарства» у тимчасово окупованому селищі Шевченкове. 

Справа розглядалася у спрощеному порядку без судового засідання, оскільки обвинувачена визнала свою провину і не заперечувала встановлені докази. Прокурор підтримав такий формат. 

Враховуючи це, суд призначив лише 10 років заборонина займання державних посад без конфіскації майна.

Під час дії воєнного стану жінка систематично передавала своєму колишньому чоловіку, який перебуває в РФ, дані про: 

  • розташування техніки ЗСУ, 
  • переміщення військових колон,
  • місця дислокації підрозділів. 

Докази включали аудіо записи розмов через месенджери (Telegram, WhatsApp), де вона детально описувала позиції українських військових. Інформація не була публічною та могла використовуватися окупантами для цілевказання. 

Вирішенням суду стало:

ч. 2 ст. 114-2 КК України (поширення інформації про ЗСУ в умовах воєнного стану) - 6 років ув’язнення (термін відлічується з дня затримання — 13.03.2023) з конфіскацією мобільного телефону Xiaomi Redmi Note 8 та 30 050 російських рублів, отриманих від родича.

На початку 2023 року військовослужбовець, який служив у 113-й окремій бригаді ТрО, знайшов у районі села Уди ручну осколкову гранату DM-51 та запал до гранати DM-82. 

Він, за матеріалами суду, незаконно забрав їх і зберігав у себе вдома. 20 травня 2025 року під час конфлікту біля ставка в селі Світличне він навмисно використав гранату, кинувши її на пляж, що призвело до вибуху. Його дії були кваліфіковані як грубе хуліганство з застосуванням вибухового предмета. 

Суд визнав обвинуваченого винним за: 

  • ч. 1 ст. 263 КК України (незаконне поводження з боєприпасами) – 3 роки позбавлення волі; 
  • ч. 4 ст. 296 КК України (хуліганство з застосуванням вибухівки) – 3 роки позбавлення волі. 

За принципом часткового складання покарань остаточний термін становить 3 роки 6 місяців позбавлення волі.

У липні-серпні 2024 року обвинувачений, студент «Харківського фахового коледжу технологій та дизайну», разом із спільником організував послуги зі створення фіктивних документів для отримання відстрочки від мобілізації.

За 4000 грн він оформляв фіктивне зачислення до коледжу для клієнтів. Використовував підроблений витяг з військового реєстру (створений за 300 грн). 

Після отримання довідки про «навчання» клієнти подавали її до ТЦК та СП для отримання відстрочки. 

Суд визнав винним та в якості вироку виніс рішення про:

5 років позбавлення волі, умовне звільнення з іспитовим терміном 3 роки, реєстрація в органах пробації, заборона виїзду за кордон.