"Імітували розстріли або змушували рити «могили»": в поліції розповіли деталі катувань на Куп'янщині, - ФОТО, ВІДЕО

Катівня у Купʼянську: прокуратура оголосила підозри 18 фігурантам, які причетні до знущань над мирним населенням

У період окупації частини території Харківської області з березня по вересень 2022 року на території Куп’янського районного відділу поліції функціонувала катівня.

Під час досудового розслідування задокументовано численні факти жорстокого поводження з населенням. Людей утримували у вкрай нелюдських умовах: у камерах — антисанітарія, відсутність води, медичної допомоги. Житлова площа на одного затриманого була критично малою, їжа — переважно недоїдки військових, розповіли про катівню та хід розслідування в прокуратурі Харківській області. 

Людей били руками, ногами, палицями, застосовували електричний струм. Під час катувань потерпілих змушували давати неправдиві покази щодо себе чи інших осіб, зізнаватись у співпраці з ЗСУ чи СБУ. Затриманим погрожували вбивством, тортурами близьких або затриманням родичів. У деяких випадках катування набували форми психологічного терору — імітували розстріли або змушували рити «могили» — собі та іншим, - розповіли про катування слідчі.

Деякі з постраждалих після пережитого катування так і не дочекались свободи — вони досі перебувають у полоні на окупованих територіях.

Викриття катів та покарання

Після деокупації міста правоохоронці провели масштабну роботу та встановили понад 110 потерпілих. Це вчителі, рятувальники, учасники бойових дій, представники органів державної влади, волонтери та інші цивільні мешканці.

У межах розслідування ідентифіковано 18 осіб, причетних до катувань або охорони місця незаконного утримання. Частина з них — колишні працівники поліції, які зрадили присязі та співпрацювали з ворогом, наголосили слідчі

За процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури 18 фігурантам повідомлено про підозру у порушенні законів та звичаїв війни, вчиненому за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України). Серед них — так званий «начальник» незаконно утвореного окупаційними військами «Управления внутренних дел Временной гражданской администрации Харьковской области», російські військові, учасники незаконних збройних формувань «л/днр», а також колишні поліцейські, які перейшли на бік ворога.

Частині підозрюваних також додатково інкримінують колабораційну діяльність (ч. 7 ст. 111-1 КК України).

Двоє фігурантів постануть перед судом особисто. Іншим повідомлено про підозру заочно — їх буде оголошено у розшук.