28 жовтня 2024 році будівля Держпрому зазнала пошкоджень унаслідок прямого ворожого удару. До й після історична пам’ятка зазнавала пошкоджень через удари поруч.
У лютому Харків відвідала міжнародна місія ЮНЕСКО, яка оцінила збитки і надала рекомендації щодо збереження пам’ятки. Над збереженням працюють місцеві архітектори, активісти. Чому вважливий для харківців та світової спільноти Держпром, як його зберегти та коли та як відновлювати, щоб роботи не були марні розповів архітектор-реставратор, заступник голови робочої групи Харківської міської ради зі збереження пам'яток культури, архітектури під час повномасштабного вторгнення Віктор Дворніков в інтерв’ю 057.ua.
Щодо того влучання, яке було 28 жовтня, наскільки воно було серйозне, наскільки воно пошкодувало Держпрому?
Влучання, яке було 28 жовтня, було прямим, було ураження структурних елементів будівлі. Ми бачили руйнацію навіть фрагментів стіни, перекриття. Зокрема, це влучання призвело до структурних пошкоджень. Тріщини виникли майже у всьому блоці. Це північний блок, який складається з трьох під'їздів. І в цих трьох під'їздах спостерігається виникнення деформаційних тріщин.
Окрім того, серйозних пошкоджень зазнали інтер'єри. Там відбулася руйнація перегородок покриттів стель, автентичних конструкцій покриттів стель. Вона мала складну таку структуру, це оболонка, така тонка.
І з першого по сьомий поверх, в цьому під'їзді, в сьомому, ми спостерігали їх руйнацію. Ну і, в принципі, всі елементи автентичні також зазнали того чи іншого рівня пошкоджень.
Що Ви разом з командою встигли врятувати, зробити?
Одразу після влучання, вперше взагалі в історії України, був застосований протокол оперативного реагування, який є в цій робочій групі, складу яку я входжу.
І ми вже через 30-40 хвилин були на місці й входили в координацію з усунення наслідків. Ми домовилися з комунальними службами, які тут були і працювали на місці, щоб вони не зачіпали автентичні елементи й щоб їх не вивозили, щоб їх не втратити. Вже наступного ранку в співпраці з балансоутримувачем, співпраці з цими службами ми змогли зібрати ці елементи й перевезти на майданчик для зберігання.
Тобто вони фактично збережені і зараз вони там знаходяться. Після того тривав процес, до якого вже я не входив, проводилися інструментальні дослідження Держпрому, проводилася розробка, початок, скажімо так, розробки проектно-кошторисної документації й наукової для реставрації. І, окрім того, ми ще встигли зробити документування згідно міжнародних підходів до документування пошкоджень об'єктів культурної спадщини. Складена форма була передана в ЮНЕСКО. І ми мали вже серію контактів з ЮНЕСКО стосовно розробки плану подальшої дії.
Коли буде відновлення того, що було зруйноване, і як це буде робитися?
За період, за короткий період, в листопаді було створено тимчасове укриття над пошкодженим під'їздом, що, в принципі, усунуло ці першочергові негативні чинники. Зокрема, опади потрапляють всередину і закритий зовнішній контур.
Тобто, будівля, було запущено опалення. І це, я думаю, дуже важливий такий фактор. Далі буде проводитися повноцінна розробка проєктної реставраційної документації, яка потрібна для проведення робіт, ну, і, власне, самі роботи.
А як зробити так, щоб з одного боку зберегти Держпром, але з іншого боку не втратити вже відновлений. Адже рашисти можуть вдарити знову, їх нічого не стримує.
Роботи знову ж таки, складаються з декількох етапів. Є частина робіт, яка стосується відновлення конструкцій будівлі, а ще більша робота – це відновлення і реставрація всіх інтер'єрів будівлі, які зазнали того чи іншого впливу.
Наразі те, що стосується конструкції, звісно, краще відновлювати, коли є можливість. Тобто зараз.
Можливість на сьогодні є. Є єдине, що джерела фінансування треба шукати. А те, що стосується самих робіт, вони можуть проводитися і зараз. Реставрація автентичних елементів інтер'єру може відбуватися в будь-який час. Тобто й після того, як наступить сталий мир.
Про ЮНЕСКО
Вже за інформації Харківської ОВА, прийнято рішення що до обласної Програми розвитку культури, туризму та охорони нерухомої культурної спадщини на 2024 – 2028 роки включено завдання з коригування паспорта пам’ятки. У майбутньому це дозволить проводити ремонтно-реставраційні роботи за чіткими стандартами, заявили в ХОВА.
Паралельно опрацьовується питання першочергової допомоги від ЮНЕСКО: встановлення 200 тимчасових вікон та постачання необхідних матеріалів.
В ХОВА наголошують, для Харкова принципове питання – номінування пам’ятки архітектури, містобудування національного значення «Будинок держпромисловості» до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.