Харківський державний академічний український драматичний театр імені Т.Г. Шевченка «Березіль» запрошує на прем’єру вистави «Шевченко 2.0».
"Шевченко 2.0" - це вистава за мотивами біографії та поезії Кобзаря у сучасній в сучасній театральній, візуальній та аудіо обробці. Вистава створена за мотивами особистих щоденників Тараса Шевченка, як кажуть її автори, вона “органічно поєднує історію та сучасність, життєві події та театральну гру, геніальну лірику і чорний гумор, складну авангардну музику та естрадні пісні-омажі на вірші Кобзаря”.
Один із найвідоміших харківських драматургів Дмитро Терновий став автором п’єси.
Щодо Шевченка і моїх вражень від роботи з матеріалом, я вже казав неодноразово, я просто захопився цим. Ну це правда так, я закохався в цю людину, просто як в людину перш за все, бо те, що він переживав, воно дуже зрозуміло і якось дуже сучасне. Тобто дуже легко поставити себе на його місце і зрозуміти, як почувалася людина в тих обставинах. І мені хотілося винести цю живу людину і показати його емоційний стан, якісь його переживання внутрішні і так далі, тобто щоб дійсно видерти з цього наших шаблонів звичних.
Автор ідеї та поетичної адаптації - Борис Гриньов, академік НАН України, доктор технічних наук, професор, каже, що вистава весь час змінюється, наприклад, протягом п'яти постановок вже змінилися чотири актори, які грали Шевченка.
Художник вистави та автор костюмів - харківський fashion-дизайнер Костянтин Пономарьов. Режисер спектаклю - Олександр Ковшун, в доробку якого 25 вистав, співпраця із сімома театрами України та двома міжнародними культурними інституціями дві театральні премії. Масштабна постановка "Шевченко 2.0" - суто харківська, за участі акторів театру "Березіль", що відбулась незважаючи на складнощі із фінансуванням місцевих театрів, наголошує Олександр Ковшун.
Шевченко 2.0 був презентований на всеукраїнських фестивалях “Шефест” в Моринцях, “В гостях у Гоголя” в Полтаві, а також на сценах Черкаського драматичного театру імені Шевченка та Київського національного драматичного театру ім. Івана Франка, де виставу показали вперше.
Я ніколи не забуду цього враження, коли зал просто здавалося, просто дихав там з акторами якимось одним повітрям, і в кінці, коли вирубається світло, і там два Шевченки йдуть кудись там за сцену, просто обійнявшись, і потім, коли світло вмикається, весь зал вже стоїть на ногах. Це було просто як єдиний порив такий, це незабутні враження, - поділився враженнями Дмитро Терновий.
Нарешті вистава повертається до рідного Харкова. Поки що це буде єдиний показ: постановка потребує відповідного приміщення та фінансових затрат на втілення.
Прем'єрний показ “Шевченко 2.0” відбудеться у Харкові 23 травня. Про місце заходу власникам квитків з міркувань безпеки повідомлять вже безпосередньо перед виставою.
На спектакль планують запросити і військових, автори кажуть, що їм цікава думка захисників. Фінансує виставу Стабілізаційний фонд культури та освіти — 2023 Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. Крім того, підтримку надає автор ідеї, науковець Борис Гриньов.