Сьогодні Україна разом зі світом відзначає День пам’яті та 80-ту річницю перемоги над нацизмом, рф буде святкувати завтра.
Але через роки пропаганди навіть зараз, під час повномасштабної війни частина українців вважають "справжнім" святом 9 мая, а 8 травня та символіку цього дня новоутвореною через політичні реалії. Чому це не так, розбиралися 057.ua
Це найпростіше питання. Війна з гітлерівською Німеччиною чи Друга Світова війна в Європі закінчилася підписанням Акту капітуляції у місті Реймс у Франції. Це сталося 7 травня 1945 року о 02:41 за центральноєвропейським часом (CET). Цей документ, як було вказано юридично, набрав чинності 8 травня 1945 року. Крапка. Тому всі притомні країни вважають саме цей день - днем закінчення війни.
Але керівництво срср попри те, що в Реймсі був присутній та ставив свій підпис представник радянського союзу представник Ставки Верховного Головнокомандування при командуванні союзників генерал-майор Іван Суслопаров, вимагало ще одного підписання, парадного, яке можна було б подалі використовувати в пропаганді - в Берлині, як серці Німеччині, під спалахи фотоапаратів.
Тому Акт капітуляції підписували по два рази. Але його знову підписали 8 травня у 23.01 за центральноєвропейським часом (CET). Й він відразу набрав чинності. Інакше було не можна, адже склалося б юридичне різночитання того, коли саме гітлерівська Німеччина закінчила війну, що було неприпустимо в трактуванні дій тих нацистських військових, які на вимогу вищого командування склали зброю, та тих хто продовжував спротив.
Але москві все було не так. Головне не реальність, головне підготовка пропаганди. Потрібно було переможно, з правильними акцентами подати Перемогу. Тому, враховуючи що 23.01 за центральноєвропейським часом це 00.01 за московським. Тому перемогу призначили на 9 травня, щоб можна було підгодовуватися та цілу добу правильно славити керівництво кпсс та срср.
Тобто, коли зараз Україна разом з країнам Європи, визначає День Пам'яті та Перемоги, вона не "зміщує свято через нові політичними обставини", вона відновлює історичну справедливість. А обманули всіх мешканців срср ще 9 травня 1945 року та далі, коли героїзували саме цей день.
З 2014 року в Україні з'явилася нова назва свята - День пам'яті та перемоги та новий символ - мак, пронизаний кулею. Його створив харківський дизайнер Сергій Мішакін.
До анексії Криму та початку російсько-української війни кремль активно нав'язував та просував георгіївську стрічку як символ свята.
Чимало хто знає, що вона немає відношення до битв Першої Світової жодного чину, й в символіці срср вона "виплила" вже наприкінці війни. Але не як георгіївська, а як гвардійська. Й наразі самі московити плутають, про яку саме стрічку йдеться.
Георгіївська стрічка - це жовто-чорна смугаста стрічка до ордену Святого Георгія. В радянському кремлі її ненавиділи як символ царизму. І так, саме такими орденами нагороджували один одного росіяни-власівці, які боролися проти комуністів на боці Гітлера.
Але с 1943 року в армії срср, де ще служили ветерани першої світової, зростає повага до кавалерів георгіївських хрестів, як таких хто вдруге воює з німцями. Не забороняється носіння цих нагород, й московська пропаганда робить апгрейд стрічки - заміняє колір жовтий на помаранчевий. Так з'являється гвардійська стрічка, яка є на Ордені Слави та медалях "За перемогу" та майже всіх ювілейних медалях до 9 травня, що кожні 5-10 років випускалися в срср.
Тобто не путінська, а ще радянська пропаганда використала повагу до георгіївських кавалерів для просування "победобесія," а в сучасній рф цю символіку зробили вже потужною інформаційною зброєю. А георгіївська вона, чи гвардійська це пожирачам кремлівських міфів вже не важливо, навіть є шарм нащадків "руського мира".
Але червоні маки мають ще більше відношення саме Другої світової війни, як й до Першої світової, які чимало істориків як єдиний історичний процес і де-факто єдиний конфлікт.
- Червоний мак — символ крові, пролитої на полях битв. Його червоний колір асоціюється з кров’ю загиблих солдатів. Він не прославляє перемогу, а фокусується на пам’яті про жертви.
- Маки часто проростали на полях боїв. Зокрема, після боїв у Фландрії (Бельгія, Перша світова війна), маки буквально вкрили землю, зворушуючи очевидців.
- Поштовх — вірш «На полях Фландрії» (In Flanders Fields) канадського військового лікаря Джона Маккрея (1915), у якому згадуються маки як символ життя після смерті.
- Після Першої світової символ став міжнародним. У 1921 році Британський легіон почав продавати червоні маки як знак пам’яті й благодійності.Символ запровадили в рамках кампанії пам’яті полеглих після Першої світової. Після чого символика стала міжнародную.
- В Україні мак став офіційним символом у 2014 році. Альтернативою радянській символіці став мак із гаслом: «Ніколи знову»
ЗНАЧЕННЯ
Назва, символіка, дата українського Дня пам'яті та перемоги - це жертв війни та жертовність, про вбитих солдатів та цивільних, закатованих та покалічених людей, зруйновані міста та знищену природу. Зараз це зрозуміло кожному. Саме тому, реальні ветерани Другої світової не влаштовували народні гуляння, а пили, поминали, плакали, йшли на цвинтарі. Саме тому, довгий час не святкували перемогу на офіційному рівні навіть в срср понад 20 років - тих, хто пом'ятав пекло була більшість. Саме тому "Ніколи знову"
В росії пам'ять про трагедію замінили победобесієм, відмічають тріумф зброї, "можуть повторити". По вулицях ходять п'яні ряджені в "гімнастьорку" та облиті наче пам'ятники "серебрянкою". А перемогу над нацизмом використовують для того, щоб виправдати для себе більш масових вбивств. Й це немає жодного історичного виправдення, як й все що відбувається в московії.