Міністр національної єдності України Олексій Чернишов заявив, що країни ЄС мають зберегти українцям тимчасовий захист до тих часів, доки прийде довгостроковий та стійкий мир. Рада ЄС ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року. При цьому, не у всіх країнах дотримуються такого терміну, а також в цілому для ставлення до біженців з України подекуди, не тільки в ЄС, змінилося.
Українські біженці в ЄС: умови перебування та зміни 2025
В Німеччині і досі приймають нових біженців та, за умов дотримання законодавства, допомагають тим, хто в країні з 2022 року. Але умови залежать від регіону. Зокрема, в Берліні в таборі Tegel по приїзду надають житло та їжу. Якщо на початок війни особа перебувала в Україні, то може й розраховувати на щомісячну фінансову допомогу за програмою тимчасового захисту. В Мюнстері можуть оплатити житло, але в сам табір не приймуть. В Баварії на рік на біженця розраховано від 60 тисяч євро, проте ці гроші не видають відразу на руки. Також варто враховувати, що переїзд до іншого регіону для біженця в Німеччині без спеціального дозволу (для навчання, роботи, переїзду до сім'ї) неможливий.
Фінансова допомога за тимчасовим захистом видається дорослим, які приїхали самостійно, подружжю (кожному з членів окремо, а не на двох), а також дітям до сімнадцяти років, де сума різна в залежності від віку, що ділиться на три категорії:
- до п’яти років
- від шести до тринадцяти
- від чотирнадцяти до сімнадцяти.
Найбільшу виплату отримують дорослі одинаки - 563 євро. Сімнадцятирічні діти - 471 євро. При цьому, для сімей одна сума не перекриє іншу: будуть виплачувати й матері, й дитині.
При цьому у Німеччині виплати працездатним біженцям знижуватимуть на 30%, якщо вони відхилятимуть вигідні пропозиції працевлаштування.
В Австрії біженців приймають, але наразі поселяють лише у віддалених селах без інфраструктури. Виплати 260 євро на дорослого та 160 на дитину.
Польща
В Польщі біженців з України прийматимуть до 30 вересня 2025 року. Виплати зараз можна отримувати тільки за програмою Rodzina 800+ - 800 злотих щомісячно на дитину віком до 18 років. Проте з 1 червня для отримання такої допомоги потрібно буде, щоб дитина навчалася в польській школі та була зареєстрована в Системі Освітньої Інформації (SIO). Раніше були виплати для дорослих біженців, а також надавалося житло, але зараз цього вже немає.
Норвегія
Тут приймають українців, але у 2024 році виплати зменшили більш ніж у три рази — з 1800 євро до 564. Також у 2025 році перестали пускати до притулків біженців із домашніми тваринами, а безкоштовно лікувати зуби з 2025 року біженці у віці від 19 до 24 років більше не можуть: на таку послугу зможуть розраховувати тільки ті, хто прожив у Норвегії не менше п’яти років.
Також мешканці 18 областей, що розташовані переважно в центрі та на заході країни, не можуть розраховувати на колективний захист, оскільки ці території норвезький уряд вважає безпечними. Харківщина туди не входить.
Якщо українець з безпечних областей захоче захисту в Норвегії, це розглядатимуть окремо ("індивідуальний захист"). Прихисток дадуть, лише якщо вирішать, що Україна не може захистити цю людину, і в самій Україні немає іншої безпечної області для життя (навіть якщо людина там раніше не жила).
Також умови різняться у самій Норвегії. Ольга Олександренко, мешканка Østre Toten kommune, зазначила, що ставлення позитивне, держава підтримує, дуже гарне навчання мові та інтеграції, яке триває 6-12 місяців, але є деяка особливість:
Приїжджають люди всі в одне місце, а далі система розподіляє сама, обирати не можна. Треба наголосити, що це лотерея. І можна потрапити у віддалену місцевість без роботи з населенням 200 людей.
Нідерланди та Франція
В Нідерландах новим біженцям виплачують 305 євро на місяць, якщо людина проживає в муніципальній локації, де не надають харчування, або у приймаючій сім’ї. Муниціпальні локації - це на кштальт гуртожитка, з кімнатами на декілька людей. При цьому, навідміну від Польщі та Німеччини працювати тут не примушують, навпаки це заборонено.
Проте на житло від держави наразі розраховувати вже не варто: станом на середину березня ще залишалося всього 35 койкомісць для українців на всю країну.
У Франції нових біженців приймають, але суттєво скоротилося фінансування. Зокрема, виплата, якщо житло безкоштовне, складає 6,8 євро на день, якщо в сім’ї одна людина, а загалом може бути до 20,4 євро на день: при наявності 5 осіб в сім’ї, причому не важливо, дорослі чи діти. Якщо житло орендується самостійно, то до цієї суми можна додати 7,4 євро на день. Повна сума залежить від кількості днів у місяці, тобто максимально можна отримати 612 євро за умови п’яти осіб у сім’ї та наявності безкоштовного житла, чого вистачить тільки на харчування з урахуванням місцевих цін. Також виплат не буде взагалі, якщо додатковий дохід на місяць перевищить наступні цифри:
- 572,52 євро, якщо в сім’ї одна людина
- 863,28 євро, якщо двоє, де один обов’язково дорослий
- 1035, якщо троє з одним точно дорослим
- 1208,58, якщо четверо з одним точно дорослим.
Безкоштовне житло у Франції зараз можна отримати тільки через табір біженців, який наразі один: у Парижі. Там доведеться провести немало часу, а поселити після нього можуть у місце, де немає роботи та нормальної інфраструктури. Зокрема, це можуть бути маленькі села на півночі Франції. Якщо ж захочеться обрати місце проживання, то для отримання при цьому тимчасового захисту потрібно мати контракт оренди або підтвердження від власника житла, який приймає. При цьому, із самостійною орендою житла у Франції великі труднощі. Це можна зробити за виконання однієї з наступних умов:
- якщо за особу поручиться громадянин Франції
- є постійний робочий контракт
- є гроші на оплату завдатку за кілька місяців наперед.
Чехія, Болгарія, Словаччина
В Чехії нових біженців приймають. Тимчасове житло надається тільки на 90 днів, після чого потрібно буде шукати його самостійно. Проте вразливим категоріям населення нададуть фінансову допомогу для його оренди. Невразливі категорії теж можуть отримати гроші на це, але тільки в тому разі, якщо працевлаштовані, самозайняті або зареєстровані в Центрі зайнятості, як шукачі роботи. Виплати тут наступні:
- 4800 крон для самотніх дорослих
- 3490 крон для дітей
- для осіб з інвалідністю: 7290 для дорослих та 5235 для дітей.
В Болгарії для біженців до 1 травня діє програма безкоштовного проживання. За нею можуть надати безкоштовне житло на державних базах, для чого потрібно звернутися до центру в місті Єлхово. Проте краще шукати житло самостійно та за гроші, оскільки не всі державні бази мають належні умови для проживання. Виплат від держави зараз вже немає. Також можуть виникнути проблеми з відкриттям рахунку: наразі не всі банки Болгарії погоджуються відкривати рахунки для українців.
В Словаччині приймають нових біженців та виплачують три місяці по 150 євро у якості компенсації за оренду житла. Житло, яке раніше надавалося безкоштовно, зараз потрібно шукати самостійно.
Естонія, Латвія та Литва
В Естонії нових біженців з України приймають. Фінансову допомогу надають, але не відразу. Приблизно місяць потрібно буде розраховувати на власні сили та кошти. Житло потрібно шукати самостійно, але тут треба врахувати, що на пошук доведеться витратити багато часу і терпіння: багато естонців наразі не хочуть бачити саме українців у якості орендарів.
Виплати:
- 1200 євро — видається один раз після приїзду
- 350 євро — виплачують три місяці, як компенсація за оренду житла; якщо було знайдено дешевше житло, то зекономлені кошти можна використовувати на власний розсуд; за перший місяць гроші сумуються з одноразовою виплатою у 1200 євро; у разі знаходження роботи ці гроші виплачувати перестають.
- виплати для інвалідів — залежить від групи інвалідності.
Також є безкоштовне лікування:
- для інвалідів
- за страхуванням для працевлаштованих.
В Литві біженців приймають та виплачують одноразову допомогу у розмірі 176 євро, але не всім, а за наступними категоріями:
- родини з трьома дітьми
- самотні батьки чи опікуни з дітьми
- сім’ї з дітьми з інвалідністю
- люди з інвалідністю
- вагітні жінки
- особи віком 60 років і старше.
На дітей виплату можна буде отримати, тільки якщо їм менш як 18 років.
В Латвії в кризовій ситуації можна отримати одноразову допомогу:
- 377 євро на дорослого
- 264 євро на дитину.
Раніше одноразової допомоги не було, але надавалася компенсація для тих, хто приймає українських біженців.
Також тут надають безкоштовне проживання на 60 днів для звичайних біженців та на 120 - для вразливих категорій. Окрім того, можна 30 днів отримати безкоштовне харчування, а до 28 лютого 2026 року не віддавати євро за громадський транспорт. Проте для останнього потрібно носити із собою документ, що підтверджує статус біженця.
Велика Британія
Існуючі саме для українських біженців програми в Великій Британії (Ukraine Sponsorship Scheme (Homes for Ukraine), Ukraine Family Scheme, Ukraine Extension Scheme)) наразі закрилися. Ті, хто приїхав за однією з них, можуть зараз подати заяву на участь у програмі Ukraine Permission Extension Scheme, яка дозволяє продовжити дозвіл на проживання ще на 18 місяців.
Також ті, хто прийняв участь у ній, можуть розраховувати на соціальні виплати, медичне обслуговування та освіту, що були доступні за старими програмами. Варто зазначити, що через обмеженість за термінами та в цілому тимчасовість Ukraine Permission Extension Scheme в українців можуть виникати проблеми з роботою: не всі роботодавці наразі погоджуються продовжувати контракти на таких умовах.
Також у Великій Британії наразі фактично не можливо перевезти до країни усю родину. Олена Істрова, що мешкає у Північному Уельсі, перевезла стару матір та сина-школяра до Латвії, тому що із перевезенням в Велику Британію є внутрішні проблеми. Коли у неї відпустка, то син та матір приїжджають до неї, потрапляючи в країну у якості туристів.
Вона зазначила:
Англійці цьому дивуються. Мовляв, як це: тікали від війни, а ідуть туди у відпустку.
Канада та США
В Канаді українців приймають за програмою CUAET, що буде діяти до 31 березня 2026 року. До 31 березня за нею можна було розраховувати на безкоштовні послуги по благоустрою. Наразі програма тільки дає можливість працювати та навчатись в Канаді. Фінансової допомоги немає.
В США українські біженці можуть знаходитися за програмою U4U, проте допомога за нею надається тільки тим, хто в'їхав до країни до 1 жовтня 2024 року. Такі особи можуть розраховувати на безкоштовне медичне страхування, допомогу на харчування, виплати для людей похилого віку, допомогу з пошуком роботи та документами, а також федеральні гранти та кредити на освіту. Ті, хто тільки збирається їхати до США, можуть зробити це за програмою TPS, яка діятиме до 19 жовтня 2026 року. За нею можна:
- легально перебувати в країні
- подати заяву на отримання дозволу на роботу
- подати заяву на поїздку за межі США.
Тим, хто в США отримав повідомлення про закінчення "пароля", не варто хвилюватися про депортацію. "Пароль" – тимчасовий дозвіл, який DHS може скасувати, але якщо повідомлення отримали ті, хто його не мав, це, ймовірно, технічний збій. Такі збої трапляються через тестування, застарілі дані або збіги. Електронна адреса – для автоматичних сповіщень, а не офіційних документів. Справжні документи про депортацію надходять поштою. Є припущення, що це може бути перевірка реакції українців за ініціативи Трампа.