Секс-іграшки можуть містити вибухівку: росія використовує їх, щоб здійснювати диверсії на території Європи
Прихована диверсійна група, пов’язана з рф, була викрита після вибухів невеликих бомб на кур’єрських складах у Великобританії, Німеччині та Польщі. Про це йдеться у розслідуванні видання Reuters.
Ще у липні 2023 року в Європі сталася серія інцидентів, які викрили нову тактику російської диверсійної діяльності. Рашисти маскували вибухові пристрої під побутові товари – зокрема, косметику та секс-іграшки – для організації підривів на території країн Євросоюзу.
За даними журналістів, вибухи саморобних бомб пролунали на складах кур'єрських служб у Великій Британії, Німеччині та Польщі. Розслідування показало, що до цих подій причетна диверсійна група, яку пов’язують із російським воєнним розвідуправлінням – ГРУ.
Окрему небезпеку становили тюбики, схожі на косметичні засоби. Насправді ж вони містили спеціальний гель, зроблений з легкозаймистих компонентів, у тому числі з нітрометаном – сполукою, що активно використовується в паливі для гоночних автомобілів та піротехніці.
Один із європейських чиновників на умовах анонімності повідомив Reuters, що ця справа безпосередньо пов’язана з операцією, яку координувало ГРУ, і має всі ознаки "гібридної війни" Росії проти Заходу.
Серія вибухів сталася 19, 20 і 21 липня 2023 року в таких містах: Бірмінгем (Велика Британія), Лейпциг (Німеччина) та поблизу Варшави (Польща). Польським правоохоронцям вдалося вилучити ще одну посилку з аналогічною вибухівкою, яка не спрацювала. Це дало можливість фахівцям дослідити її вміст та отримати важливі докази.
Два джерела серед співробітників Європейської служби безпеки зазначили, що дії диверсантів у Польщі мають типову для російської розвідки ознаку: використання кримінальних елементів на місцях. Найманців координують через месенджер Telegram, а винагорода за такі завдання становить кілька тисяч євро на кожного виконавця. Фактично, та ж сама схема використовується під час вербування українських підлітків.
Колишній експерт з розмінування Ярослав Стельмах прокоментував ситуацію, підкресливши, що необхідні компоненти для виготовлення таких пристроїв можна вільно придбати в магазинах, які торгують добривами або піротехнікою. За його словами, попри просту конструкцію, ці вибухівки ефективні та майже не залишають слідів, що ускладнює їхнє виявлення.
Як зауважує Reuters, упродовж останніх двох років Росія значно активізувала свої підривні дії на території Європи. Такі диверсії є частиною тиску на країни ЄС і США, аби змусити їх скоротити або припинити підтримку України. Основними об’єктами російських атак стали склади, підводні комунікації та залізнична інфраструктура. За оцінками європейських структур безпеки, кількість атак зросла вчетверо з 2022 по 2023 рік, а потім утричі – з 2023 по 2024 рік.