У Харкові зафіксовані летальні випадки від грипу та ковіду. Найближчим часом захворюваність буде зростати
З початку епідемічного сезону на Харківщині зареєстровано 14 летальних випадків, пов’язаних із ГРВІ: троє людей померли від грипу, решта — через ускладнення COVID-19. Про це під час брифінгу повідомила директорка регіонального Центру контролю та профілактики хвороб, головна державна санітарна лікарка області Любов Махота.
За її словами, COVID-19 нині офіційно віднесено до групи гострих респіраторних вірусних інфекцій. В області, як і загалом по Україні, спостерігається зростання сезонної захворюваності на ГРВІ, однак епідемічна ситуація залишається в межах норми. Порівняно з минулим роком рівень захворюваності навіть знизився.
А ось її київська колега, завідувачка кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені О. О. Богомольця професорка Ольга Голубовська називає нинішній сезон ГРВІ катастрофічним.
Голубовська зауважила, що коли перші випадки грипу трапляються навесні, наступний осінньо-зимовий сезон буде важким. Саме так і сталося: у минулому сезоні (зокрема в грудні-січні) госпітальна летальність від грипу перевищила смертність від COVID-19, а також було зафіксовано велику кількість змішаних інфекцій.
Однак цей сезон виявився ще складнішим. Агресивні штами вірусу грипу майже повністю витіснили SARS-CoV-2, і хоча коронавірус ще циркулює, його поширеність суттєво знизилася як в Україні, так і в Європі. Водночас відзначається збільшення випадків бактеріальної суперінфекції та атипових пневмоній, особливо викликаних Mycoplasma pneumoniae. Деякі країни ще наприкінці 2024 року оголосили епідемічний рівень захворюваності.
Клінічні особливості поточного сезону включають розвиток бронхообструктивних станів (аж до астми), нудоту, блювання та шкірні висипання. Тому при виявленні таких симптомів у хворого на грип не можна виключати коінфекцію грип/мікоплазмоз. Це також пояснює часті випадки лейкоцитозу у пацієнтів.
Ще один важливий аспект – невідповідність між рентгенологічними даними та фактичним станом легень: навіть при відносно «спокійній» рентгенологічній картині при секційному дослідженні виявляється виражений геморагічний процес. Тому лікарям варто орієнтуватися не лише на рентген, а й на клінічні та лабораторні показники, особливо у разі прогресуючої дихальної недостатності, додала лікарка.