Харківський пам'ятник Леніну був встановлений на площі Дзержинського (це радянська назва площі Свободи) 5 листопада 1963 року. За загальною висотою пам'ятника, а це 20,2 метрів, він був другим з найвищих в Україні (після Леніна у Севастополі). Висота ж власне бронзової фігури В. І. Леніна становила 8,5 метрів.
Ленінопад в Україні розпочався під час Євромайдану, першій в Києві "впав" ще у грудні 2013, а після втечі Януковича пам'ятники вождю революції срср почали зносити по всій країні. У Харкові перша спроба була у лютому 2014 році, але тоді не вистачило політичної волі та знань. Адже антимайданівські настрої в місті були це сильні, мер Харкова Генадій Кернес обіцяв переламати "руки-ноги" за Леніна, а активістами, які прийшли до керівництва ОВА, повідомили, що знесення Леніна технічно майже не можливо. Мовляв, він настільки важкий, що може пробити площу та пошкодити станцію метро. Як виявилося, це була неправда.
У вересні 2014 року, після невдалої "руської весни" в Харкові та бойових дій на Донбасі, антикомуністичні та антиросійські настрої у Харкові стали більш рішучі, й влада вже не намагалася зупинити
Вдень 28 вересня у Харкові відбувся великий проукраїнській мітинг, на якій зібралося близько 8000 тисяч людей, та в якому взяли участь голова Харківської облдержадміністрації Ігор Балута та радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, а ввечері близько 3000 проукраїнських містян зібралися на площі. Там виникла ідея звалити Леніна.