Один із самих видатних гумористів України Остап Вишня, прожив у Харкові 13 років — з 1921 по 1934 рік. Читаючи іронічні оповідання класика української літератури, насичені добрим гумором, трудно повірити, що життя письменника було сповнено трагічних подій.
Факт 1. Справжнє прізвище Остапа Вишні — Павло Михайлович Губенко. Писати в газетах він почав 1919 року за підписом Павло Гунськи. Прізвисько Остап Вишня, вперше з'явився 22 липня 1921 року в опублікованому у «Селянській правді» фейлетону «Чудака, їй-богу!».
Факт 2. У Вишні було 16 братів та сестер, а сам він був 13 дитиною у родині
Майбутній письменник народився 13 листопада 1889 року в містечку Грунi, Зіньківського повіту на Полтавщині у родині де всього було 17 дітей. Це було дуже багато навіть за мірками плодовитого 19 сторіччя.
Родина Остапа Вишні
Сам Вишня про це факт так написав у своїй «Автобіографії»: «А взагалі батьки були нічого собі люди. Пiдходящi. За двадцять чотири роки спільного їхнього життя, як тодi казали, послав їм Господь усього тільки сімнадцятеро дітей, бо вміли вони молитись милосердному».
Факт 3. Зробив стрімку карʼєру в УНР
Вишня закінчив початкову, потім двокласну школу в Зінькові, далі навчався в Київській військово-фельдшерській школі, по закінченню якої у 1907 році працював фельдшером - спочатку в російській армії, а згодом — у хірургічному відділі лікарні Південно-Західної залізниці.
З 1918 року мобілізований до Армії УНР у медичні частини Вишня буквально за кілька місяців дослужився до високої посади - начальника медично-санітарного управління Міністерства залізниць УНР. У його розпорядженні були всі залізничні шпиталі, в яких лежали хворі офіцери та вояки Української Галицької армії, Дієвої армії Української Народної Республіки.
Факт 4.Дивом уник розстрілу більшовиками.Остап Вишня у 1920 році був заарештований чекістами у Києві. Як дуже небезпечного контрреволюціонера його відправляють до столиці у Харків.Ревтрибунал засудив Вишню до увʼязнення на непередбачений термін «до повного закінчення громадянської війни».
Від ймовірного розстрілу Вишню врятував поет Василь Еллан-Блакитний, якій очолював у Харкові урядову газету «Вісті», який переконав чекістів у повний лояльності сатирика до радянської влади
По ще одній версіїголовну роль у долі майбутнього письменника зіграв сам Микола Скрипник — соратник Леніна та народний комісаріат освіти УРСР.
Так чи інакше але доконаний факт у 1921 році Вишня вийшов на свободу та почав свою літературну карʼєру у Харкові.
Факт 5. Перші гуморески ілюструє сам Довженко
З квітня 1921 р., коли письменник починає роботу в газеті «Вісті ВУЦВК». Його колегою деякий час був майбутній геній української та світової кінематографії Олександр Довженко. Довженко працює художником — малює шаржи та карикатури. У двох класиків української культури зав'язуються дружні стосунки. І дуже час гуморески Вишні виходять з ілюстраціями Довженка.
Факт 6. Усмішки як винахід Вишні
Дуже швидко письменник «винайшов» свою специфічну форму подання гумористичної прози під назвою «Усмішки». В 1924 році він видає збірку «Вишневі усмішки (сільські)» і стає за початківцем нового сатиричного жанру.
Пізніше вийшли , «Вишневі усмішки кримські» (1925), «Вишневі усмішки кооперативні», «Вишневі усмішки театральні» (1927), «Вишневі усмішки закордонні» (1930), «Мисливські усмішки» (1956)
Факт 7. Кохання на все життя
Остап Вишня був одружений та вже мав дитину, коли зустрів кохання всього свого життя. У Харкові на сцені "Березолю" 30-річний митець побачив у ролі полум'яної Жанни д'Арк яскраву чорняву красуню 17-річну Варвару Маслюченко.