Виставка творів XVII – XIX ст. із колекції Харківського художнього музею.

8 лютого о 16 годині у Харківському художньому музеї відбудеться відкриття виставки голландської оригінальної графіки XVII – XIX ст. із колекції Харківського художнього музею. На виставці буде представлено понад 30 робіт голландських митців.
«Нідерланди зробили значний внесок в історію образотворчого мистецтва завдяки великій кількості талановитих художників, у тому числі малювальників», – зазначав історик мистецтва Ян Хендрік ван Гелдер. Виставка малюнків та акварелей XVII – XIX ст. є показовою для цього явища і дає нам можливість злегка доторкнутися до трьохсотлітньої історії голландського мистецтва.

Знайомство з оригінальною графікою XVII ст. тим цікавіше, що в цій сфері знайшли своє вираження характерні риси «золотого віку» голландського живопису. Людина та природа були основними об'єктами спостереження і зображення художників цієї країни.
Зібрання творів голландських майстрів XIX ст. Харківського художнього музею тематично різноманітне і є одним з найбільш значних в Україні. Твори з колекції музею відрізняються стриманістю та камерністю форм. Проста і сама техніка, ретельно продумана творцями. Віртуозно використані ними м'якість олівця, легкість і прозорість размивок сепії і туші для передачі загального характеру природи Голландії, її неяскравого освітлення і вологого повітря.
В цілому XVII ст. характеризується розквітом пейзажного жанру. Основною особливістю творів було правдиве зображення довкілля, що зачаровує своєю невигадливістю та простотою. Найбільш ранні роботи з музейної збірки належать видатним художникам, які визначили основний шлях розвитку реалістичного пейзажу XVII ст. – Яну ван Гойєну і Пітеру Молейну. Лейтмотивом краєвидів авторів, чия діяльність відноситься до середини і другої половини XVII століття – Альберта Кейпа, Алларта ван Евердінгена, Яна Лівенса та ін. є поезія повсякденності. Андреас Схелфхаут, Антон Браакман та інші надають перевагу спокійним і ліричним зображенням. Досить велика й тематично різноманітна група робіт гаагських художників, чия діяльність відноситься до другої половини XIX ст. У роботах пейзажистів Віллема Рулофса та Антона Мауве виявляється безпосередніше вивчення природи, що споріднює їх з видатними майстрами західноєвропейського пейзажу – барбізонцями. Спокійний та розмірений ритм життя голландського міста відчувається у творах Петруса Герардуса Вертіна та Яна Вейссенбруха. У числі жанристів – один з найпопулярніших майстрів Херман Фредерік Карель тен Кате. Вишуканістю і красою колірного рішення вирізняється акварель Давида Йозефа Блеса. Одна з найцінніших робіт колекції – акварель «Смерть рибалки» Йозефа Ізраелса, визначного майстра XIX ст. Його творчість мала значний вплив на багатьох північних художників.
Митці Голландії в своїх творах досягли вершин реалізму, який приваблює і захоплює художників, колекціонерів та глядачів ось уже протягом кількох століть. Експозиція дозволяє зануритися в атмосферу минулих епох і відчути себе її частиною.