Автор словника української мови

Борис Дмитрович Грінченко народився 9 грудня 1863 року на хуторі Вільховий Яр на Харківщині (тепер Сумська область) у селянській родині.

Вчився в реальному училищі у Харкові. Тут Грінченко зближується з народницькими гуртками, вивчає й поширює їхні видання, що й стає причиною арешту та кількамісячного ув'язнення. На цьому його навчання закінчилося: довелося іти заробляти на власний хліб. Якийсь час працюючи у казематі, Борис жив у сім'ї шевця. Навчившись шити чоботи, на заощаджені копійки від заробітку купував книжки і займався самоосвітою.

Склавши при Харківському університеті іспити на звання народного вчителя, Грінченко з 1881 до 1893 р. (за винятком 1886—1887 рр., коли був статистиком у Херсонському губернському земстві) вчителював на Слобожанщині  і Катеринославщині (в основному на Луганщині).

В 1891 (за іншими даними — 1892) році Борис Грінченко спільно з Іваном Липою, Іваном Русовим, Миколою Міхновським, Юрієм Міхновським, Віталієм Боровиком, Миколою Вороним, Олександром Черняхівським заснував Братство Тарасівців.

В 1884—1900 роках Грінченко працював у Чернігівському земстві, активно співпрацював з місцевою Громадою. На кошти Івана Череватенка, організував на Підросійській Україні видавництво популярних книжок українською мовою, багато з яких написав сам  («Про грім та блискавку», «Велика пустиня Сахара», «Жанна д'Арк», життєписи українських письменників Івана Котляревського, Євгена Гребінки, Григорія Квітки-Основ'яненка та інших).

З 1902 році Борис Дмитрович жив і працював у Києві. Наприкінці 1904 року очолив ліву течію УДП, яка утворила Радикальну Українську партію (РУП), що наприкінці 1905 року об'єдналась з УДП в Українську демократично-радикальну партію. За дорученням київської Громади Борис Грінченко зредагував «Словар української мови» (т.т. 1-4, 1907-09), це було найбільшим його досягненням.

В 1906-09 очолював київську «Просвіту».

Грінченко належав до гурту найвизначніших представників українського народництва. В період найбільшого розмаху великодержавно-шовіністичної політики російського уряду в Україні, виступав за послідовне проведення національно-культурницької роботи серед українського суспільства. Свої політичні погляди виклав у написаній ним програмі УДРП та у «Листах з Наддніпрянської України» (газета «Буковина», 1892—93).

Борис Грінченко помер 6 травня 1910 року у Оспедалетто (Італія). Похований письменник на Байковому кладовищі,біля дочки. Дружина попросила, щоб залишили місце і для неї.

Його дістали після його смерті "колеги" по соціал-демократичному табору після смерті письменника. Більшовики оголосили його "буржуазним націоналістом", в результаті чого ім’я цього непересічного громадського і культурного діяча майже 60 років не згадувалося.

Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)

Отзывы и комментарии

Написать отзыв
Написать комментарий

Отзыв - это мнение или оценка людей, которые хотят передать опыт или впечатления другим пользователями нашего сайта с обязательной аргументацией оставленного отзыва.
 
Ваш отзыв поможет многим принять правильное решение

. Пожалуйста, используйте форму отзывов для оценок и рецензий, для вопросов и обсуждений - используйте форму комментариев, а не отзывов

Не допускается: использование ненормативной лексики, угроз или оскорблений; непосредственное сравнение с другими конкурирующими компаниями; безосновательные заявления, оскорбляющие деятельность компании и/или ее услуги; размещение ссылок на сторонние интернет-ресурсы; реклама и самореклама.

Введите email:
Ваш e-mail не будет показываться на сайте
или Авторизуйтесь , для написания отзыва
Автор
0/12
Актуальность
0/12
Изложение
0/12
Отзыв:
Загрузить фото:
Выбрать

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов. Для оценок и рецензии используйте форму отзывов

Курс валют от Obmenka.kh.ua
Покупка
Продажа
USD
26,21
26,27
EUR
30,60
30,70
RUB
0,41
0,412