Харківський літературний музей: минуле і сучасне

У самому центрі Харкова за кілька кварталів від будинку облдержадміністрації на вулиці Фрунзе (якій бажано було б повернути стару назву Технологічної) є старовинний особняк, який користується увагою у публіки, для якої Харків – не тільки індустріальний гігант, але і культурний центр. У ньому з 1988 року працює Харківський літературний музей.

Ідея створити літературний музей у Харкові виникла у письменницької братії на початку 1930-х років, коли Харкову пощастило бути центром українського культурного відродження, вважаючи на його тодішній столичний статус.

Місце для музею тоді обрали у будинку письменників ім. Василя Еллана-Блакитного на Сумській, 11. Будинок і зараз є, проте про його бурхливу історію (за столичних часів там знаходились редакції газет «Вісті ВУЦВК» під редакцією самого Василя Еллана-Блакитного, «Селянська правда» (редактор керівник Спілки селянських письменників «Плуг» Сергій Пилипенко), «Пролетар, а також Всеукраїнська спілка пролетарських письменників (ВУСПП) під керівництвом Івана Кулика). Сьогодні ніщо не нагадує. Після згортання українізації 1932 року і масових арештів письменників від ідеї відмовились. Харків перестав бути столицею УСРР, а пролетарям, які виробляли танки і літаки для перемоги світової революції, літературний музей був ні до чого. Навіщо? Згадувати якесь «розстріляне Відродження» української літератури? Це ж буржуазний націоналізм. А «поціновувачами» літератури 20-30-х років стали слідчі ҐПУ-НКВД.

До ідеї створення літературного музею повернулись вже тоді, коли здавалось непорушний моноліт комуністичної влади дав тріщину і в Україні залунали імена здавалось би навік забутих українських письменників. Для багатьох харків’ян було відкриттям, що переважна більшість їх пов’язана з Харковом, тобто пам’ятати про них харків’янам варто, якщо вони вважають себе харків’янами.

Отже 1988 року літературний музей у Харкові запрацював. Через два роки, під час бурхливо-мітингового відродження України, співробітники музею представили експозицію «Українська голгофа», присвячену саме письменникам «розстріляного Відродження».

Незважаючи на те, що харків’яни при нагоді і просто так полюбляють по козиряти, що Харків – освітній центр України, багато хто з них навіть не підозрюють про існування літературного музею, не кажучи вже про цілу армію студентів, серед яких багато хто повинен знати про музей за профільною спеціальністю – істориків, філологів, філософів, культурологів. Про це йшлося на вчорашньому представленні літературного музею в клубі-книгарні «Є», яке провели його співробітниці Тетяна Трофименко (заступник директора музею з наукової роботи) і Ольга Черемська. До речі, Ольга Черемська – представниця родини знаних культурних діячів Слобідчини, пройшла навчання для працівників українських музеїв у Нідерландах і принесла звідки нові форми музейної роботи, насамперед інтерактивні із залученням цифрових технологій. Нічого дивного – надворі ХХІ століття. Так, музей можна назвати дітищем ХХІ століття, бо його модернове оформлення (тобто сучасне обличчя) з’явилося протягом 2006-2011 років зусиллями співробітників і художників Катерини Ткаченко, Анни Соколової та Павла Роженка.

Власне музей охоплює весь період літературної історії Харківщини, починаючи від Харківського колегіуму і Григорія Сковороди до сучасних літературних здобутків. Тобто в музеї оселилися біографії письменників і літературні сюжети, які хвилюють не одне покоління читачів. Крім того, музей проводить роботу, яка викличе здивування у тих, хто звик бачити лише експонати. Літературний музей дав дорогу легендарному нині літературному угрупуванню «Червона фіра» (Ростислав Мельників, Сергій Жадан, Ігор Пилипчук), з якого починалась модерна українська література, знаному театру «Арабески». Саме у музеї вони розпочали свою діяльність.

Зараз музей плідно працює з дітьми. До послуг малих харків’ян мистецькі гуртки і студії з рукоділля, народні ігри і святкування на дворі музею. Втім, гуртки відкриті і для дорослих. Крім цього, проводяться інтерактивні екскурсії і навіть квести (пошукові ігри) за сюжетами з історії української літератури та з етнографії і навіть співочі гуртки. Як вам пошуки у музеї захованих послань, які письменники-дисиденти передавали з таборів на волю? Або відтворення портрету письменника 1920-х років? Крім запропонованих музейниками заходів підтримуються мистецькі ініціативи молоді.

Тобто енергії і фантазії у співробітників літмузею вистачає. Не вистачає банального – часу і грошей. Це біда всіх закладів культури, які виховують того громадянина, який створює матеріальні блага, на яких розкошує не надто освічена і не надто толерантна публіка.

«Гроші потрібно на все – зробити сайт музею (який зараз розробляється), віддрукувати афіші, зробити ремонт» - каже Тетяна Трофименко. Багато задач музей вирішує за допомогою волонтерів з числа студентів педагогічного університету ім. Сковороди – з керівництвом університету налагоджені міцні зв’язки. Допомагають з дизайном студенти академії архітектури і дизайну. А інші виші якось відсторонились, навіть університет ім. Каразіна. На зустрічі оприлюднено дикий факт: студенти ІІ курсу українського відділення філологічного факультету навіть не знають про існування літературного музею! Хоча співробітники на рівні керівництва вишу запрошують студентів на екскурсії і роблять електронну розсилку про нові виставки і екскурсії. Тетяна Трофименко навела ще такий факт – викладачка одного з вишів за вживання студентами матюків відправила їх до музею з вимогою викласти після відвідування враження про його експозицію. Переважна більшість студентів тоді почуло про існування літ музею. «Музей студентам сподобався, - розповідає Тетяна Трофименко. – багато хто пообіцяв більше матюкатися, щоб частіше відправляли в музей і надалі. Але ж це не вихід».

Чомусь університет ім.. Сковороди може надати пари для лекцій співробітникам музею (їм завжди є що сказати і показати), а університет ім.. Каразіна на це не йде. Можливо тому зараз в Україні широко відомі письменники і літературознавці Сергій Жадан, Сашко Ушкалов, Ростислав Мельників, Леонід Ушкалов – вихідці і викладачі саме університету ім. Сковороди. А чим похвастає університет Каразіна? Сумцов, Багалій, Потебня, подружжя Єфименків, Шевельов – це в минулому. А зараз?

Ольга Черемська проілюструвала розповідь про музей слайдами і роздала присутнім матеріали з історії і сьогодення цього потрібного культурного осередку Харкова.

Ольга Черемська коментує слайшоу з мистецьких заходів музею

Дискусія розігралась не на жарт

На дискусії знайшовся час і для віршів

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Происшествия
Показатели заболеваемости на Харьковщине превышают средние данные по Украине. С января по июль 2018 года в области зарегистрировали 3465 случаев заболевания острыми кишечными инфекциями. Об этом сообщили в пресс-службе Харьковского областного лабораторного центра. Большинство заболевших — дети. Болезни от кишечных инфекций диагностировали у 55% больных, которые не ходят в детсады и школы. Также вирусы атаковали детей, посещающих детсады, и школьников — по...
Происшествия
Огонь полностью охватил моторный отсек и частично салон. 20 августа в 14:36 ​​случился пожар на проезжей части по адресу: Дергачи, ул. Железнодорожная, напротив дома № 31, сообщили в пресс-службе ГСЧС в Харьковской области. Пожар начался во время движения автомобиля ВАЗ 2107, в котором загорелся моторный отсек. Водитель остановился, вышел из машины и вызвал спасателей. Бойцы ГСЧС локализовали пожар в 14:43 и ликвидировали его в 14:55. Причина возникновения...
Новости компаний
Novinki.top предлагает топ-4 необходимых вещей для школы, которые можно заказать в один клик и не нервничать у прилавков магазинов. 1. Рюкзак Bobby. Это рюкзак нового поколения с защитой от намокания и карманников. Он имеет систему распределения веса, что является идеальным вариантом для современного школьника.Многослойные стенки уберегут ценные вещи от воришек, падений и увеличат срок эксплуатации самого важного аксессуара для школы.Bobby Compact смогут г...
Общество
23 и 24 августа в Харькове и области состоится около 72 праздничных мероприятий по случаю Дня освобождения Харькова, Государственного Флага и независимости Украины. Ожидается, что 23 августа участие в мероприятиях примут около 75 000 граждан, сообщили в пресс-службе Нацполиции в Харьковской области. Охрану безопасности и порядка будут обеспечивать 600 сотрудников Нацполиции и 200 военнослужащих Нацгвардии. К патрулированию центральной части города будут пр...
Криминал
Мужчина пытался отправить девушек в Камбоджу заниматься проституцией. Прокуратура направила в Ленинский районный суд Харькова обвинительный акт в отношении сумчанина, который пытался отправить харьковчанок за границу в секс-рабство, сообщили в пресс-службе прокуратуры Харьковской области. 25-летнего мужчину задержали в конце мая этого года возле ЮЖД.  Досудебным расследованием установлено, что подозреваемый, действуя по предварительному сговору с жителем К...
Общество
Памятник планируют открыть в 2019 году ко Дню Независимости Украины. Монумент будет находиться в сквере по ул. Молочной, сообщили в пресс-службе ХОГА. «В ближайшее время вопрос о выделении из областного бюджета необходимых средств будет рассмотрен и, по моим данным, в октябре 2018-го начнется его строительство», - сказал директор Департамента оборонной, мобилизационной работы и взаимодействия с правоохранительными органами ХОГА Алексей Максимов. Главный ар...
Новости компаний
Поп-арт портрет самый оригинальный подарок года по версии Look International Как это работает? Выбираете 3 портретных фото -> Отсылаете заявку -> Получаете 2-3 варианта эскиза -> Выбираете лучший -> Забираете портрет и удивляете счастливчика! Самые низкие цены по Украине! У нас часто заказывают портреты в стиле поп-арт для вторых половинок. Живая, позитивная, яркая фотография — хорошая основа будущего эскиза! Поп-арт картина - отличный вариант для тех, кто...
Общество
Корью в Харькове заболели 420 человек. Корь в Харькове подхватили 198 детей и 222 взрослых. Такую информацию на 21 августа 2018 года рассказали в пресс-службе Харьковского обллабцентра. Наибольшее число заболевших корью зафиксировали среди безработных и медиков. В тему: В Харькове увеличилось количество больных корью. Среди больных — 158 харьковчан. Также корь подтвердили у жителей 16 районов области. «Дети болеют в основном от 5 до 9 лет. Среди них болез...
Происшествия
В квартире на первом этаже огонь повредил домашние вещи и мебель. Спасателей на улицу Южнопроектную, 18 вызвали 21 августа в 2.31. Им сообщили, что из окна квартиры на первом этаже пятиэтажки идет дым, рассказали в пресс-службе ГСЧС в Харьковской области. В квартире, откуда шел огонь, нашли тело хозяйки. Ей было почти 90 лет. В помещение спасатели попали через окно. В тему: Харьковчанин из-за сигареты сгорел в собственном доме. Пожар полностью погасили в...
Курс валют от Obmenka.kh.ua
Покупка
Продажа
USD
27,91
27,98
EUR
31,95
32,15
RUB
0,41
0,4115