Терень Масенко: хранитель письменницької пам’яті

Терень /Терентій/ Германович Масенко народився 10 листопада 1903 року в селі Глодоси Новоукраїнського району на Кіровоградщині у незаможній селянській родині.

Навчався на робітфаку Кам'янець-Подільського сільськогосподарського інституту, а пізніше в Харківському інституті народної освіти. 1930 року закінчив факультет журналістики Комуністичного університету імені Артема при ЦК КП(б)У в Харкові.
Під час навчання Терентій працював у редакціях газети "Червоний кордон", журналів "Молодняк" і "Перець", які містилися на вулиці Сумській, 11.

Під час війни він був в евакуації, працював на радіостанції імені Тараса Шевченка (Саратов), а з 1944-го - в  редакції газети "Соціалістична Харківщина".
Дебютував Терень Масенко "Маршем робітфаківців" у 1924 році. Як "Перша збірка його поезій "Степова мідь" вийшла 1927 року. Працював письменник також як нарисовець та автор книжок для дітей.

Окремими виданнями вийшли збірки поезій та пісень: "Південне море" (1929), "Ключ пісень" (1930), "П'ятнадцята весна" (1932), "Наша Азія" (1933), "Книга лірики" (1935), "Нові поезії" (1938), "Вітчизна" (1937), роман у віршах "Степ" (кн. І, 1938; кн. ІІ, 1968), "У стані воїнів" (1944), "Срібна дорога" (1946), "Пісня миру" (1952), "Київські каштани" (1954), "Сорок весен" (1957), "Вишневі зорі України" (1960), "Твори" в 2-х томах (1963), "Багряні жоржини" (1969), а після смерті письменника - "Вибране" (1975) та "Поезії" (1983).

Чимало віршів Т. Масенка покладено на музику композиторами Георгієм та Платоном Майбородами, Аркадієм Філіппенком, Миколою Дремлюгою, Климом Домінченим, Ігорем Шамо, Яковом Цеглярем та іншими.

Значне місце у творчості поета належало епічному жанру (роман у віршах "Степ").Уславився Терень Германович і як перекладач: багато східних поетів заговорило українською завдяки Масенку.

Останній, виданий за життя, прозовий твір - есеї та спогади про митців-побратимів Павла Тичину, Максима Рильського, Анатолія Петрицького, братів Майбородів, Джамбула та Янку Купалу, Андрія Малишка. Масенко разом з Юрієм Смоличем в УРСР розпочав процес входження до публічного життя реабілітованих авторів "розстріляного Відродження", з якими він був знайомий особисто.

Помер автор уславленої "Пісні про Дніпро" 6 серпня 1970 року. Похований у Києві.

Його донька Лариса Масенко - одна з провідних сучасних мовознавців і популяризаторів української мови, відомий громадський діяч.

Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)

Отзывы и комментарии

Написать отзыв
Написать комментарий

Отзыв - это мнение или оценка людей, которые хотят передать опыт или впечатления другим пользователями нашего сайта с обязательной аргументацией оставленного отзыва.
 
Ваш отзыв поможет многим принять правильное решение

. Пожалуйста, используйте форму отзывов для оценок и рецензий, для вопросов и обсуждений - используйте форму комментариев, а не отзывов

Не допускается: использование ненормативной лексики, угроз или оскорблений; непосредственное сравнение с другими конкурирующими компаниями; безосновательные заявления, оскорбляющие деятельность компании и/или ее услуги; размещение ссылок на сторонние интернет-ресурсы; реклама и самореклама.

Введите email:
Ваш e-mail не будет показываться на сайте
или Авторизуйтесь , для написания отзыва
Автор
0/12
Актуальность
0/12
Изложение
0/12
Отзыв:
Загрузить фото:
Выбрать

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов. Для оценок и рецензии используйте форму отзывов

Курс валют от Obmenka.kh.ua
Покупка
Продажа
USD
26,07
26,10
EUR
30,95
31,07
RUB
0,415
0,418