
Іпотека для ВПО: відтепер термін дії реєстрації кандидата становить 2 роки

Кабмін затвердив оновлені правила участі у програмі пільгової іпотеки «Житло для внутрішньо переміщених осіб» (ВПО).
Згідно з новими умовами, термін реєстрації кандидата у реєстрі для участі у програмі становить два роки від дати внесення до списку. Після закінчення цього строку особа автоматично виключається з реєстру, але має можливість повторно зареєструватися для участі у програмі. Про це йдеться в повідомленні уряду.
Що це за програма?
Пільгова іпотечна програма «Житло для внутрішньо переміщених осіб» надає ВПО кредит на купівлю житла зі ставкою 3 % річних терміном до 30 років (до досягнення позичальником 65‑річчя). Мінімальний початковий внесок – 6 %.
Програма була запроваджена для переселенців, які не мають права на сертифікат - їхнє майно не зруйновано, або вони не можуть це підтвердити, або не мали майна там, від куди переїхали, пояснюють юристи.
Кредит охоплює житло площею до 52,5 м² для 1–2 осіб плюс +21 м² на кожного наступного члена сім’ї.
Вимоги: підтвердження платоспроможності, відсутність житла на підконтрольній території та неможливість участі в аналогічних доплатних програмах.
Відбір – прозоро через електронну реєстрацію в Дії, включення в реєстр дійсне 2 роки. Упродовж двох фаз понад 2 150 сімей вже отримали кредити коштом грантів KfW та БРР.
Нові правила реєстрації та доходу для учасників
1 листопада 2025 року з реєстру будуть виключені кандидати, які на день набрання чинності постанови перебували у ньому понад два роки. Протягом місяця після набрання чинності постанови Держмолодьжитло повідомить таких осіб про виключення, а також про їх право повторно подати заявку на участь у програмі.
Крім того, внесено зміни, які унеможливлюють участь у державній іпотечній програмі для громадян, чий середньомісячний дохід перевищує десятикратний розмір середньої зарплати в Україні за даними Держстату. Фінансування та ефективність програми
У липні уряд ухвалив рішення про спрямування додаткових коштів на програму бюджетної підтримки «Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам за рахунок позики БРРЄ». Фінансування передбачене угодою між Україною та Банком розвитку Ради Європи (БРРЄ) у межах проєкту «Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб
У травні 2025 року уряд підписав нову угоду з БРРЄ на 50 мільйонів євро для подальшого розвитку програми. Це дозволить ще приблизно 1100 родинам ВПО придбати житло за пільговими умовами вже до кінця поточного року.
Програма не має аналогів в Україні та пропонує доступні умови кредитування для внутрішньо переміщених осіб: фіксована ставка 3% річних, мінімальний початковий внесок 6% від вартості житла та термін кредитування до 30 років.
Коментарі